"Afganistan" İLE İLGİLİ HABERLER

Çankaya Köşkü'nde 'Afganistan' çalıştayı
Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Çankaya Köşkü’nde 'Afganistan' konulu çalıştay gerçekleştirdi.
Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Afganistan konulu olağanüstü toplantısı başladı
Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Afganistan Konulu Olağanüstü Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ev sahipliğinde başladı. Çavuşoğlu toplanın başında yaptığı konuşmada
“Afganistan dış siyasetini Uygur Türkleri belirleyecek”
Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Afganistan’dan ayrılmasının Çin için fırsatları ve riskleri beraberinde getirdiğini söyleyen Sosyolog ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Bahlul Aliyev,  “Çin’in en önemli kaygılarından biri Uygur Türklerine karşı tutumdur. Bu konu aynı zamanda Taliban yönetiminde Afganistan’ın dış siyasetini de belirleyecek olan bir meseledir” dedi.
ABD’nin 11 Eylül saldırılarıyla başlayan 20 yıllık Afganistan hikayesi sona erdi
Eski ABD Başkanı Donald Trump ve Taliban yönetimi arasında 29 Şubat 2020 tarihinde, Katar’ın başkenti Doha’da imzalanan “Afganistan’a Barış Getirme Anlaşması” neticesinde çekilme kararı alan ABD kuvvetlerinin Afganistan sınırlarından tahliyesi tamamlandı. 2001 yılından bu yana ülkede 71 bini sivil olmak üzere 241 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor.
Bakan Çavuşoğlu: Afganistan kaynaklı göç akını kriz boyutuna ulaşırsa Avrupa dahil herkes etkilenir
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı düzenledi. Maas ve heyetler arasında Afganistan konusunun görüşüldüğünü söyleyen Bakan Çavuşoğlu,
Eski Afganistan Devlet Başkanı Karzai, İran’la görüştü
Eski Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Dr. Abdullah Abdullah, Afganistan’daki İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi Bahadur Aminian ile görüştü.
Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı ile eski devlet başkanı Karzai, Taliban’la görüştü
Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Dr. Abdullah Abdullah, bugün sosyal medya hesabından Afganistan’ın eski devlet başkanı Hamid Karzai ile birlikte Taliban’ın Kabil vekil valisi ile görüştüklerini açıkladı. Abdullah görüşmede Kabil’deki vatandaşların güvenliğine öncelik verilmesi gerektiğini yinelediklerini ifade etti.
Kadınlar Afganistan Başkonsolosluğu önüne mor çelenk bıraktı
Kadınlar, 'Afgan kadınları yalnız değildir' diyerek Afganistan Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı. Yapılan basın açıklamasının ardından konsolosluk önüne mor çelenk bırakıldı.
ABD Başkanı Biden: Afganistan konusunda kararımdan pişman değilim
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Afganistan’da yaşanan gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada ABD'nin Afganistan'daki savaşı sona erdirme kararından pişman olmadığını belirterek,
Çin’in Kabil Büyükelçiliği’nden Afganistan açıklaması
Çin’in Afganistan’ın başkenti Kabil’deki büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Çin vatandaşlarına güvenlik uyarısında bulunuldu ve ülkedeki durumun ‘son derece karmaşık ve şiddetli’ hale geldiği belirtildi.
YUKARI