Bugun...

Dünyayı İyilik Kurtaracak

 Tarih: 27-03-2020 01:15:00  -   Güncelleme: 27-03-2020 16:31:00
Bülent Çimen

Görünmeyen bir virüs yarattığı yıkım ile Dünya'nın bugüne kadar görmediği bir tahribat yapmaya devam ediyor.

İnsanoğlunun doymak bilmez istekleri, hırsları, ihtirasları bir, bir yerini yaşama kaygısına terkediyor. Eski yaşamına dönmek için eller semaya açılıyor. 

Yanıbaşında aç olarak yatan insanları bugüne kadar görmemiş olan insanlar, aç ve sefil ortada kalmanın korkusana tutulmuş durumda. Çevresinde olan biteni görmezden gelenler, başkalarının dertlerini dinlemekten dahi imtina edenler, ben merkezci bir yaşam biçiminde, hiç kimseye acımadan han, apartman dikmeye çalışanlar, "ben gemimi kurtarayım da geride kalanlara ne olursa olsun" diyenler artık çaresizce ne olacağını beklemeye başlamışlar.

Arkadaşlık ve dostluk kavramının içini boşaltanlar, selam verirken dahi menfaatini düşünecek kadar alçalmış olanlar, günah içerisinde yaşayıp da günahsızlara karşı acımasızca vuranlar, evinde çocuğuna verecek süt bulamayanları boş gözlerle bakıp ve üstelikte ayıplayanların, akrabasına bile uğramadan kendisini sadece dünyada yaşamaya değer görenler şimdilerde çaresizliğin ne demek olduğunu öğrenmişler.

Ne zannediyorlar dı acaba? Bu nimetleri onlara veren kudret bunun gün gelip de hesabını sormayacakmıydı? Bir yetimin karnını doyurmayı bırakın da, saçını bile okşamamış olmanın eksikliği ruhlarında derin yaralar açmayacakmıydı? Cüzdanlarındaki şişlik herşeyi çözmeye yetecekmiydi?

Yıllar önce Ağutos 1999 da meydana gelen depremde, insanların artık, komşuluğa, arkadaşlığa, akraba bağlarına sıkı sıkıya bağlı olacaklarını düşünüp ümitlenmiştik. Ancak depremin üzerinden zaman geçince insanlar o felaket günleri sanki hiç yaşanmamış gibi davranıp unuttu bile. Yine eski tas, eski hamam günlerine dönmekte geç kalınmadı.

Günümüzde artık bu bağları kuvvetlendirebilecek, yardımlaşmayı hatırlatan bir salgın ile karşı karşyayız. Bunu ancak güçbirliği yaparsak yenebiliriz. Kurallara uyarak, uyarılara tam riayet ederek. 

Umarım bu kez dünyanın boş olduğunu, baki olanın hoş bir sada bırakmak olacağını, para ve mülk hırsının yersiz olduğunu hiç unutmayacak kadar hafızalarımıza kazırız. Unutmayalım, dünyayı kurtarırsa iyilik kurtaracaktır.

Arkadaşlarınızı, dostlarınızı akrabalarınızı birkaç kuruş menfaat adına kaybetmeyin. Yoksa, parayla cenaze namazı kılacak cemaat dahi bulamayacaksınız.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI